1,300.00ден

Саксиско цвеќе – Орхидеа со две стебла

Oрхидеa – Phalaenopsis

Висина околу 80cm со две гранки во керамичка саксија.

Орхидејата полека ја зема круната кралица на цветовите. Има прекрасни цветови од различни бои кои траат со месеци. Саксиската орхидеја е одличен подарок за прослава, вселување, роденден и сл.
Орхидејата е една од најубавите цвеќиња што ни ги даде природата. Но, како и во животот, цената на оваа убавина бара грижа. Најпопуларниот и најчесто одгледуван род на орхидеата е родот Phalaenopsis, чиј цвет наликува на една ноќна пеперутка во лет, и често поради тоа се нарекува ноќ пеперутки. Постојат во сите бои, форми, модели и големини.

Тие претставуваат симбол на љубовта и внимание, а поради егзотичниот и разнобојниот изглед е почест подарок и се наоѓа во се повеќе и повеќе домови.


Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/podarok.mk/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/templates/single-product/meta.php on line 25

ОДРЖУВАЊЕ

Ако сакате вашата орхидеа да цвета повеќе пати, ќе забележите дека соодветната грижа е попространа. Пред се, кога ќе купите или да добијат орхидеа, најпаметните нешто да се провери прецизната грижа за само овој тип (во декларацијата, кај продавачот или преку интернет), бидејќи во зависност од видот зависат деталите на одржување.

 

СВЕТЛОСТ

Орхидеите ги сакаат просториите со многу светлина, но оддалечете ги од директна сончева светлина. Најчесто во куќата се наоѓаат до прозорецот (север или исток е идеален). Директната сончева светлина може да се испече, па прозорецот треба да се затемни за време на сончев ден, а исто така не и одговара промаја. Од друга страна, слабо осветлување може да го спречи цветањето. Еден од знаците дека Phalaenopsis нема доволно светлина е недостатокот на цветовите и појава на кејко. Кејко е млада орхидеја која се појавува на цветно стебло наместо цвет. Кога ќе развие пар лисја, може да се одвои од мајчиното растение и со малку грижа, ќе се појават првите цветови. Во текот на летото може да се извадат надвор ако и обезбедите засолниште од силно сонце, ветер и дожд.

 

ИДЕАЛНА ТЕМПЕРАТУРА

Одговара температура помеѓу 18 и 30 степени. Во пократки периоди може да издржи отстапувања (16-37 ℃). Од студ, неговите лисја почнуваат да жолтат и паѓаат, додека од друга страна од висока температура и директна сончева светлина ќе овенат.

 

ВЛАЖНОСТ-ЗАЛИВАЊЕ

Оптималната влажност на воздухот е помеѓу 50-70%. Но, не грижете се за тоа како ќе го постигнете. Клучот е во наводнување. Се залива со потопување во вода – целиот сад е потопен во вода и останува да стои 1-2 часа. Во ова време на супстрат (кора) во кои се засадени орхидеи апсорбират водата, и секој вишок кој потоа е исцеден, треба да се отстранат од тацната или декоративните саксии во кое се држи. За време на цверање, тие мора да се хранат со посебно ѓубриво за орхидеи. Без доволно храна, цветовите се помали, а пупките се жолти и паѓаат. Phalaenopsis сака висока влажност, па затоа е препорачливо попрскување на лисјата, но никако не се препорачува прскање на цветовите, бидејќи се јавуваат дамки на ливчиња. Избегнувајте прскање на орхидеите во вечерните часови, поради падот на температурата, голема е можноста за појава на габични заболувања. Во продажба има специјални саксии за орхидеи во кои истекуваат вода до двојното дно, кое е под коренот на растението, а потоа водата испарува и одговара на орфидеата. Наводнување е најдобро во раните утрински часови, а зачестеноста на наводнување зависи од климатските услови. Во зима се залива еднаш неделно и лета два пати. Земјата мора целосно да се исуши помеѓу две заливања Залевајте со вода дождовница или вода што е стоена, бидејќи водата од чешма е хемиски третирана и не најсоодветна за орхидеите.Во текот на цветањето треба наводнувањето да е почесто

За овој производ нема коментари.

Само најавени корисници можат да постават коментар.